Dünya bu kadını konuşuyor! Protestoların simgesi oldu

Dünya bu kadını konuşuyor! Protestoların simgesi oldu

İran'da yüz binler, ekonomik bir isyan olarak başlayan ve kısa sürede hükümet karşıtı gösterilere dönüşen protestoların 6'ıncı gününde de meydanları doldurdu. Tüm dünyanın yakından izlediği gelişmeler sırasında ortaya çıkan bir görüntü de sosyal medyanın gündemine oturdu. 
Hollanda'dan Diyanet'e 'çocuk istismarı' tepkisi: 'Barbarlık'Hollanda'dan Diyanet'e 'çocuk istismarı' tepkisi: 'Barbarlık'


Nerede çekildiği bilinmeyen videoda başı açık İranlı bir kadın  beyaz bayrak sallarken görülüyor. Kısa sürede viral olan videodaki kadının kimliği bilinmiyor.


Görüntü, İran’ın genç nesli ile eski jenerasyonlar arasındaki görüş farkının net bir kanıtı olarak yorumlandı.

“Örtünme kuralı” yumuşatılmıştı


İran'da, 1979 yılındaki İslam devriminin ardından kamu alanlarında başörtü zorunluluğu getirilmişti. Geçtiğimiz günlerde getirilen yeni bir uygulamayla ise bu kuralları ihlal eden kadınların gözaltına alınmayacağı ve uyarılacağı açıklanmıştı.


Konuyla ilgili açıklamada bulunan Tahran Polis Şefi Hüseyin Rahimi, “Bundan sonra Tahran polisi İslami giyinme kurallarını ihlal edenlere yönelik eğitme amaçlı bir yaklaşımı uygulayacak” ifadelerini kullanmıştı.