Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na asgari ücret yanıtı: 'İktidara geldiğimizde 184 liraydı'

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na asgari ücret yanıtı: 'İktidara geldiğimizde 184 liraydı'

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Sinop 6'ncı Olağan İl Kongresi'nde konuştu ve 2018 yılı için belirlenen asgari ücrete ilişkin konuştu. Net 2 bin lira asgari ücret vadeden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun eleştirilerine yanıt veren Erdoğan, şunları söyledi:
Kılıçdaroğlu'ndan asgari ücret tepkisiKılıçdaroğlu'ndan asgari ücret tepkisi


"Dün açıklanan asgari ücreti beyefendiler beğenmiyor. 2002 yılında hükümete geldiğimizde asgari ücret neydi biliyor musunuz? 184 liraydı. Biz bunu geçen yıl 1.404'e çıkarmıştık, şimdi ise 14,3 artışla 1.603 TL'ye çıktı. Eline diline dursun, ya nereden nereye... Bu rakam, asgari ücretin evli olmasına, çocukların sayısına göre daha da artabiliyor. Böylece 15 yılda asgari ücreti yaklaşık 9 kat artırmış olduk. Ve hiçbir zaman enflasyonun altına düşürmedik. İstihdamı teşvik etmek için bu asgari ücrete 100 lira da işveren teşviki uyguluyoruz. Türkiye büyüdükçe, zenginleştikçe bundan 80 milyon vatandaşımızın tamamı, 81 vilayetimizin her biri payına düşeni alacaktır" dedi.Türk-İş ve Hak-İş zam oranına tepkiliTürk-İş ve Hak-İş zam oranına tepkili


Türkiye'nin, son 15 yılda üstlendiği sorumlulukları fazlasıyla yerine getirdiğini söyleyen Erdoğan, "Bizim için siyaset millete hizmet etmenin, ülkemizi layık olduğu seviyelere taşımanın bir vasıtasıdır. Bir taraftan ülkemizi her anlamda kalkındırmanın mücadelesini verirken, aynı zamanda Türkiye'nin itibarına da itibar katıyoruz. Türkiye son 15 yılda hangi sorumluluğu üstlenmişse, hepsinin hakkını fazlasıyla vermiştir. Türkiye hangi uluslararası örgütün dönem başkanlığını yapmışsa, hepsine de damgasını vurmuştur" diye konuştu.