Son Dakika Haberi: ABD, İranlı General Kasım Süleymani'nin öldürülmesi için İsrail'e yeşil ışık yaktı!

Son Dakika Haberi: ABD, İranlı General Kasım Süleymani'nin öldürülmesi için İsrail'e yeşil ışık yaktı!

'in Haaretz gazetesi, 'ın Ortadoğu operasyonlarını yürüten General 'nin öldürülmesi için 'nin İsrail'e yeşil ışık yaktığını bildiriyor.


Kuveyt gazetesi El Ceride'nin haberini sayfalarına taşıyan Haaretz, Washington ve 'in Süleymani'ye suikast için anlaşmaya vardığını yazdı. El Ceride, haberini İsrail'den güvenilir bir sözcüye dayandırıyor.


BÜYÜK BİR KIRILMAYA YOL AÇMIŞTI


İsrail, üç yıl önce Süleymani'yi öldürmenin eşiğine gelmiş ancak ABD'nin Tahran'ı uyarması üzerine plan başarısız olmuştu. Söz konusu girişim, Suriye'nin başkenti Şam yakınlarında planlanmıştı. Bu olay, Washington ve ABD arasında özellikle istihbarat anlamında büyük bir kırılmaya yol açmıştı.


MUHAMMED REZA FELAHZADE DE İSRAİL HEDEFLERİ ARASINDA


El Ceride, ayrıca İran'ın Suriye'deki iki numaralı ismi Muhammed Reza Felahzade'nin de İsrail hedefleri arasında yer aldığını aktarıyor.
Kuveyt gazetesinin haberi, zamanlama olarak da dikkat çekiyor. Haber, İran rejiminin günlerdir protestolara hedef olduğu bir dönemde yayınlandı.


ÇATIŞMADA ÖLDÜĞÜ AÇIKLANMIŞTI


Kudüs Kuvvetleri Komutanı Süleymani'nin yardımcısı, Kasım 2017'de Suriye-Irak sınırında öldürülmüştü. Terör örgütü 'ın Suriye'de tuttuğu son ilçe olan Ebu Kemal'deki operasyona katılan Hayrullah Samadi'nin çıkan çatışmada öldüğü açıklanmıştı.


İran, Suriye'de Şam rejiminin yanında iç savaşa dahil oldu ve gelinen noktada özellikle Suudi Arabistan'la girdiği bilek güreşini kazanmış görünüyor. Irak'ta da binlerce Şii milis Kasım Süleymani'nin kontrolünde. (Milliyet)


Son dakika: İran'daki protestolarda ölü sayısı 10'a yükseldi!
BUGÜN NELER OLDU